ПУТЕВИМА СРПСКЕ ИСТОРИЈЕ И КУЛТУРЕ – НАГРАДНИ ИЗЛЕТ

25. мај 2019. године

Текст написале ученице Техничке школе: Марија Д. Јоксимовић и Вања Ђукић

Заједно са одабраним ученицима из наше школе, који су се истакли у ваннаставним активностима из српског језика и писању радова за литерарне конкурсе, ишли смо на наградни излет у организацији Удружење потомака ратника из Косјерића, које је на овај начин желело да изрази захвалност Техничкој школи за дугогодишњу сарадњу.

Прво одредиште била је планина Јавор, где је на спомен-гробљу одата пошта српским јунацима и мајору Илићу који су погинули бранећи нашу земљу од Турака, у Јаворском рату: 1876 – 1878. После дужег путовања, посетили смо манастир Студеницу, задужбину Стефана Немање из 12. века. У манастиру, посвећеном Успењу пресвете Богородице, данас се чувају мошти представника лозе Немањића, као и Свете Анастасије. У повратку смо обишли Ивањицу, место у југозападној Србији, а затим смо се вратили у наш Косјерић, препуни утисака о дивном дружењу, лепотама природе и вредностима наше културе.